head

Artyčoky na detoxikaci a hubnutí | Jak je použít?

Účinky artyčoků: zelenina na hubnutí středomořské diety
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Kdo má rád květiny, nemůže být zlým člověkem - hovoří přísloví, co můžeme v souvislosti s artyčoky kromě smyslu pro krásu rozšířit i na stravování. Je to proto, že z artyčoků, této mimořádně léčivé rostliny s výjimečnou chutí, konzumují labužníci poupátka a lupínky květů.

Léčivé účinky artyčoků znali už ve starověku. Egypťané, Řekové a Římané ho - kromě výjimečného kulinářského zážitku - konzumovali zejména kvůli léčbě trávicích poruch a považovali ho také za afrodiziakum. Artyčoky jsou kromě toho skvělým detoxikantem a dietním pokrmem, a i proto je  dobré přidat je do svého jídelníčku. Na většině území Evropy se rodí pouze na jaře, ve středozemní oblasti jsou dostupné téměř celý rok. Konzumujeme měkké masité listy poupat a vnitřní části okvětí.

Vitaminy a inulin

Artyčoky obsahují v poměrně velkém množství vitaminy C a K, kyselinu listovou, draslík, hořčík a mangan, ale ještě důležitější je, že obsahují obzvláště velké množství inulinu, co jedna z nejdůležitějších vláknin. 10 dekagramů artyčoků pokryje třetinu denní potřeby vlákniny našeho organismu. Jejich antioxidační flavonoidy a vitaminy vážou volné radikály, které jsou zodpovědné za vznik rakoviny, zánětů a srdečně cévních onemocnění. Obzvláště účinné jsou při léčbě leukémie, rakoviny prostaty a prsu.

Detoxikace na všech úrovních

Pravidelná konzumace artyčoků díky velkému množství vlákniny ve značné míře přispívá k  detoxikaci. Inulin, který se nachází v rostlině (výjimečná vláknina se sladkou chutí), téměř zcela odstraní nahromaděné škodlivé usazeniny z tlustého střeva, vsákne do sebe toxické látky, odstraní zácpu a průjem. Artyčoky však nedetoxikují pouze trávicí systém. Díky močopudným účinkům pročistí ledviny, antioxidační cinarin urychlí regeneraci jater, vyčistí krev a žlučovody. Inulin skvěle nahrazuje cukr a snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. A ještě něco: artyčoky zmírňují příznaky těžko léčitelného IBS syndromu!

Prospívá trávení a přispívá k hubnutí

Vláknina zlepšuje trávení a pomáhá i při hubnutí, protože zlepšuje látkovou výměnu a pomáhá obnovit rovnováhu  střevní flóry. Je to důležité proto, že probiotické bakterie, které jsou stavební jednotkou střevní flóry, přispívají k tvorbě trávicích enzymů, a proto mají přímý vliv i na regulaci tělesné hmotnosti. Tato vláknina podporuje trávení i tím, že stimuluje tvorbu žluče. K snížení hmotnosti přispívá i to, že artyčoky snižují pocit hladu, odstraní z těla nahromaděnou vodu a mají mimořádně nízkou kalorickou hodnotu: 100 gramů artyčoků je pouze 53 kalorií. Proto, pokud uvažujeme nad jarním a letním hubnutím, v žádném případě nezapomínejme na artyčoky.

Květ na ochranu srdce

A to ještě stále není vše: vláknina, kterou artyčoky obsahují, snižuje i hladinu cholesterolu v krvi, proto konzumace této rostliny přispívá k léčbě a prevenci vzniku onemocnění oběhové soustavy. Její schopnost chránit srdce zvyšuje i množství draslíku a účinek na snížení hladiny krevního tlaku. Artyčoky mohou bez obav konzumovat i cukrovkáři protože nezvyšují hladinu cukru v krvi.

Pokud nás trápí zánět, pomohou artyčoky

Zábal z listů a květů artyčoků může zmírnit revmatické těžkosti, a pokud z nich uvaříme čaj, zmírní zánět žlučníku, krku a tlumí kašel. Navíc můžeme odvarem zmírnit i akutní problémy s ledvinami a močovým měchýřem, například křeče, ale artyčoky dokážou urychlit i vyplavení močových kamenů.

Nedoporučují se pro každého

Přesto, že artyčoky ve velkém množství obsahují kyselinu listovou, která je nesmírně důležitá pro zdravý vývoj plodu, pro těhotné ženy nejsou řešením. V jejich případě může konzumace artyčoků často způsobit nutkání na zvracení. Artyčoky se nedoporučují ani při kojení, protože mohou snížit tvorbu mateřského mléka.

Čerstvé nebo zpracované?

Obě dvě verze mohou být dobré! Pokud si koupíme čerstvé artyčoky, vždy si dejme pozor na jejich skutečnou čerstvost. Můžeme to zjistit tak, že stlačíme poupata: vyberme si takovou rostlinu, která je tuhá a tvrdá, ještě neotevřená, tedy konečky jsou zavřené a listy zelené.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9194411

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15353023

https://www.researchgate.net/publication/26887049_Artichoke_leaf_extract_for_treating_hypercholesterolaemia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14653829

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2004-06/aas-lus061504.php

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/26310198/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.