head

Probiotika na zlepšení nálady

Mohou mít probiotika vliv na zlepšení nálady?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Mysleli byste si, že více než 90 % serotoninu, který je zodpovědný za regulaci nálady, je produkováno buňkami stěny střev? Stav  střevní flóry má vliv i naši náladu, co můžeme pozitivně ovlivnit užíváním probiotik. Vstupte s námi do světa probiotik na zlepšení nálady, která se jinak nazývají i psychobiotika!

Několik vědeckých výzkumů potvrdilo, že mezi trávicí soustavou a neurochemickou činností mozku je úzká spojitost. Doplnění probiotických bakterií střevní flóry má vliv na zlepšení nálady a může poskytnout řešení na různá  duševní onemocnění.

Psychoprobiotika

Už v minulosti jsme věděli o myších s depresí, které se vlivem některých bakterií staly živějšími. Nebo o potkanech, kterým se po podání střevních bakterií jiných potkanů, změnilo chování. Vzniklo pojmenování „psychoprobiotika”: psychologicky účinné mikroby mohou pravděpodobně poskytnout pomoc ještě i v případě duševních onemocnění, jakým je například deprese. Co jsme tehdy ještě nevěděli: jsou psychoprobiotika účinná i u lidí? Touto otázkou se ve své knize Taktně o trávicím traktu zabývá německá lékařka Giulia Endersová.

Slibný výzkum

Anglický vědecký tým v jednom ze svých prvních pokusů léčil pacienty střevní bakterií  Lactobacillus casei shirota. U třetiny z nich po třítýdenním užívání zlepšil náladu, avšak u pacientů s lepší náladou nazaznamenali žádné změny. Francouzští vědci podávali testovaným kombinaci dvou bakterií. Bifidobacterium longom a Lactobacillus helvetius po čtyřech týdnech způsobil na náladě účastníků testu značné změny, zmírnila se náchylnost na vznik deprese a přitom se však zintenzivnil i jejich hněv a vášnivost. Všimli si i to, že se intenzita jejich fyzických bolestí zmírnila.

Bakterie proti depresi?

Existují dva výzkumy, při kterých vyzkoušeli probiotické bakterie proti depresi za přísně kontrolovaných podmínek. Ve výzkumu v roce 2015 podávali účastníkům s depresí koktejl ze dvou bakterií -  Lactobacillus acidophilus a Bifidobaktéria bifidus, kterým se při užívání léků stav zlepšil. Ve studii z roku 2017 užívání koktejlu z bakterií  Lactobaccillus helvetius a Bifidobacterium longum neměl na účastníky studie žádný vliv, ale zjistilo se, že na ty, kteří měli vysokou hladinu vitaminu D, způsobily mikroby zlepšení nálady.

Je možné předcházet vzniku deprese užíváním probiotik? Nebo jsou probiotické bakterie pouze doplňkovou léčbou zároveň s klasickými léky? Odpověď na tuto otázku je ještě v nedohlednu. Studie jsou zvědavé i na to, zda existují různé formy deprese a zda jsou mezi nimi takové, jejichž léčbu ovlivňuje stav střevní flóry.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.