head

Změna životního stylu krok po kroku

Jak změnit svůj životní styl
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Stojí za zamyšlení, že byste mohli žít o desetiletí déle, pokud dostatečně dohlížete na svůj životní styl. Vytvoření zdravých návyků je jen věcí rozhodnutí a silné vůle, nicméně je důležité, aby změna životního stylu probíhala krok po kroku. Buďte trpěliví, nechtějte viditelnou změnu za pár dní!

Pravděpodobně jste si již mnoho razy dali slib, že se zbavíte zlozvyků a budete žít zdravěji. Budete se v průběhu týdne více hýbat, budete konzumovat výživná jídla a pravidelně absolvujete preventivní prohlídky. Mnozí, ale už po prvních potížích ztratí chuť a pokračují tam, kde přestali. Přitom změna životního stylu může pomoci předcházet, ať léčit již existující onemocnění, avšak jen tehdy to má význam, pokud se do ní pustíme krok po kroku. Mějte představu o tom, co byste chtěli, nejlépe je sepsat si o tom seznam.

Reformovaná strava

Začněme na začátku - výživou. Konzumace nezdravých jídel může mít za následek infarkt myokardu, vznik onemocnění mozkových cév, či zúžení cév dolních končetin. Věděli jste, že 50% lidí umírá právě pro tyto příčiny? Problém však není jen v množství, i nedostatek kvalitní výživy si vybírá svou daň. Sůl a cukr, přijaté pochutinami, salámy, jejichž trvanlivost je podněcována sodíkem, masné výrobky a jídla pečené v oleji - jsou velmi škodlivé. Přesedlejte na jídla bohatá na vlákniny, konzumujte např. superpotraviny, rostlinné mléka a rostlinné oleje, chléb z celozrnné mouky namísto bílé. Častokrát se zažívací potíže projeví právě proto, že zkonzumujeme toho najednou takové množství, se kterým se trávicí trakt nedokáže poprat. Držte se zásady jíst méně, ale častěji. Vedle toho je doporučeno dodržovat dostatečný příjem vody, 2 litry denně.

Každodenní pohyb

Pokud každý den provádíme nějaký tělesný pohyb, už jsme udělali hodně pro své zdraví. Kromně toho tím můžeme napravit správnou peristaltiku střev, a odstranit chronickou zácpu. Není nutné zakoupit si přehnaně drahou permanentku do fitness centu, na začátek postačí vydatná procházka, zda 15 minutový rekreační běh. Životní styl chudý na aktivní pohyb také zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva, naopak pravidelný pohyb pomáhá předcházet výskytu nadváhy.

Zanechání zlozvyků

Příležitostná konzumace alkoholu je ještě přijatelná, ale nedívejte se často na dno pohárku. Alkohol má negativní účinek na srdeční svalstvo a střevní flóru, nemluvě o tkáních jater. Je sice pravdou, že zmírňuje napětí a pozvedne náladu, ale na odstranění každodenního stresu není alkohol vhodný. Abyste se s určitostí zbavili napětí nahromaděného během dne, vypněte telefon, dopřejte si rozmazlující koupel s esenciálními oleji. Jedna cigareta obsahuje několik tisíc škodlivých látek, které oslabují imunitní systém. Odvykání kouření je tedy vhodné začít co nejdříve, protože ušetříme nejen značnou sumu peněz, ale předejdeme i mnohým onemocněním. Kouření způsobuje zúžení cév, ale cigareta hraje svou roli i při vzniku rakoviny ústní dutiny.

Uskutečnění změny životního stylu krok po kroku, ale tímto ještě nekončí. Pokud jste první tři body splnili, zaměřte se na takové cíle jako dosažení ideální hmotnosti, nebo zdolání takových onemocnění, jako vysoký krevní tlak a cukrovka.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.