head

Zřeknutí se cukru: proč se oplatí nejíst „sladký jed“?

Zřeknutí se cukru: jak se projevuje a co způsobuje?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Lepší nálada, ztrácející se kila, rovnováha hormonálního systému, to je jenom několik důvodů, proč se zřeknout cukru. Samozřejmě, zřeknutí se cukru skýtá i jiné zdravotní výhody, jestli se nám ho podaří vynechat z jídelníčku. Zpočátku sice jeho vynechání může způsobovat různé symptomy, jež mnohé odradí. Rádi bychom však upozornili, že zřeknutí se cukru neznamená stravování se bez sacharidů. Sacharidy jsou nepostradatelné pro normální fungování našeho mozku.

Když to slyšíme poprvé, zdá se divné mluvit o závislosti na cukru, ale je to pravda, jedná se skutečně o existující pojem. Mnozí trpí touto závislostí, aniž by o ní vůbec věděli, a jenom během diety nebo zeštíhlovací kúry si uvědomí, jak nepříjemný má na ně vliv zřeknutí se cukru. Američané zkonzumují denně 22 čajových lžiček cukru. Ne náhodou je v jejich zemi tak moc obézních lidí. 

Dělají nás závislými

Potravinový průmysl úmyslně staví na tom, že cukr je pro mnohé nepostradatelný, protože stimuluje produkci dopaminu a serotoninu v mozku, čímž přináší jeho konzumace přechodný pocit štěstí. Přidávají ho do různých potravin: ať už do ovocných šťáv, nářezů, různých omáček a polev, ovocných jogurtů, obilninových vloček nebo pečiva, takže nás nacpávají cukrem i tehdy, kdy žijeme ve víře, že se zdravě stravujeme. Konzumací skrytých cukrů se obohacujeme o prázdné kalorie stejně tak, jako kdybychom snědli sáček keksů, jen o tom nevíme.

Cukr způsobuje mnohé nemoci

Bezbřehá konzumace cukru vede k houbovitým onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce, narušení acidobázické rovnováhy, k problémům se zuby, zřídkavostí nejsou ani různé záněty, soustavná únava, poruchy spánku nebo problémy s pokožkou. Přílišné množství cukru zvyšuje hladinu volných radikálů, oslabuje imunitní systém, urychluje proces stárnutí, a proto se doporučuje zřeknutí se cukru a vynechat ho z jídelníčku.

Cukr detox

Symptomy vyřazení cukru se objevují v průměru po 1-2 dnech po tom, co jsme vynechali sladkosti, resp. konzumaci jídel s přidaným cukrem. Mnozí pociťují třesení, pocení, silné bušení srdce, časté jsou bolesti hlavy, závratě, objeví se vyrážky, občas i zamlžené vidění. Během kúry nazvané cukr detox si náš organismus zpočátku žádá obvyklou denní dávku cukru, proto můžeme udělat jen to, že cukr nahrazujeme pomalu se uvolňujícími sacharidy s nízkým glykemickým indexem, například konzumací ovesné kaše nebo semínek chia, které takto regulují hladinu krevního cukru. 

Během zřeknutí se cukru pomáhají předcházet hladu potraviny bohaté na bílkoviny, protože se pomaleji vstřebávají a déle po nich zůstává pocit sytosti. Bohatý příjem rostlinné vlákniny je téměř povinný, poněvadž způsobuje dlouhodobý pocit sytosti a naplní nás energií.

Zřeknutí se cukru nám přinese čistější mysl, víc energie, konec soustavné únavy, odstranění poruch spánku, zlepšení paměti a v neposlední řadě nám zmiznou i přebytečné kilogramy.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2235907/

http://dailyburn.com/life/health/sugar-detox-diet/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.