head

Zvýšená činnost štítné žlázy | Příčiny a léčba

Snad nejviditelnějším, i když opožděným příznakem zvýšené činnosti štítné žlázy je vydutá spodní část krku následkem zvětšení štítné žlázy, čili struma.
Snad nejviditelnějším, i když opožděným příznakem zvýšené činnosti štítné žlázy je vydutá spodní část krku následkem zvětšení štítné žlázy, čili struma.
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Zvýšená činnost štítné žlázy (hypotyreóza) je v podstatě běžné onemocnění, které se dotýká hlavně žen. Její riziko ve velké míře zvyšuje hlavně kouření a stres. Toto onemocnění zůstává dlouho nepozorovatelné, proto je důležité, abychom poznali její příznaky, protože čím dříve začneme s léčbou, o to úspěšnější bude.

Proč se dá zvýšená činnost štítné žlázy rozpoznat těžce v počátečním stádiu? Je to proto, že první příznaky onemocnění nejsou jednoznačné, protože hormony štítné žlázy ovlivňují činnost mnoha orgánů v těle, urychlují metabolismus, takže pokud se toto změní, projeví se různé potíže a změny v celém těle. Tyto příznaky, se ale mohou projevit i z jiných důvodů a mohou poukazovat i na jiná onemocnění. Přestože je toto onemocnění časté u žen ve věku 20 - 40 let, ve skutečnosti nezávisí ani na věku, ani na pohlaví, propuknout může u kohokoli.

Rizikové faktory

Než se začneme zabývat důvody, které vyvolávají onemocnění, je třeba si ujasnit ty okolnosti, onemocnění, poruchy funkcí, které zvyšují riziko vzniku onemocnění. Z nich je nejdůležitější faktor dědičnosti, stres a kouření. Stejně je vykazateľná souvislost mezi zvýšenou aktivitou TSH hormonu, přesněji vlivem toho objevených antitelísek, a zvýšenou činností štítné žlázy. Problémy může způsobovat velké množství jódu (jodidovaná sůl, potraviny, výživové doplňky obsahující jód). Dobrou zprávou je, že pokud na pozadí onemocnění figuruje toto, onemocnění je pouze přechodné. Dieta při zvýšené činnosti štítné žlázy, která se zakládá na vynechání jódu, problém vyřeší.

Pozorováním bylo zjištěno, že onemocnění se častěji projevuje v období puberty, po porodu a v období menopauzy. Nedoporučuje se nechat bez povšimnutí ani psychické důvody, mezi které patří smutek, resp. jakékoliv negativní stresové období trvající delší dobu. Riziko zvyšuje zvýšená konzumace sladkostí (v první řadě bílý cukr), zvláště tehdy, pokud se tak děje v zimním období.

Zvýšená činnost štítné žlázy: příčiny a důsledky

Následkem zvýšené činnosti štítné žlázy narůstá spotřeba kyslíku, proto tělo produkuje více tepla.

Vlivem zvýšené činnosti štítné žlázy vzroste spotřeba kyslíku, proto tělo produkuje více tepla. Zvýšená tělesná teplota - ne horečka - je prvním příznakem onemocnění, a je doprovázeno silným pocením. V některých případech se může připisovat i nadváze. V takovém případě zvýšenou produkcí hormonu štítná žláza urychlí metabolismus, aby se tělo osvobodilo od zbytečných kilogramů. Pokud se tento stav stane neovladatelným, vytváří se chronické hubnutí a stavy nedostatku.

V každém případě berme v úvahu zvýšenou činnost štítné žlázy, pokud se náhlá ztráta hmotnosti projevuje i navzdory zvýšené chuti k jídlu.

Dalším vážným problémem může být to, že vlivem zvýšené spotřeby kyslíku se cévy rozšíří, následkem čehož se zvýší krevní tlak. Následkem toho můžeme pociťovat zvýšené bušení srdce, pocit dušnosti, které ve vzácných případech může vyústit do záchvatu paniky. Pacienti trpící kardio-cévními onemocněními, resp. onemocněním cév, může toto rapidně zhoršovat zdravotní stav.

Pokud zvýšená činnost štítné žlázy přetrvává delší dobu, výrazně zatěžuje srdce, často se dá zpozorovat atrofie levé srdeční komory. Dalším příznakem je třes končetin, oslabení svalstva, zvýšená únava, případně poruchy spánku. Zvýšená činnost štítné žlázy ovlivňuje i funkci nervové soustavy, může se projevit bezdůvodná nervozita, změna nálad, která časem přejde do apatie, deprese, nebo naopak, do silné, neovladatelné podrážděnosti.

Nepřímým příznakem je nepravidelná menstruace, pokles libida, a pomalé hojení otoků a krevních podlitin.

Vnější příznaky

Snad nejzřejmější, avšak pozdějším znakem zvýšené činnosti štítné žlázy je viditelné zvětšení štítné žlázy, vznik strumy, a také i vypouklé oči. Dalším vnějším příznakem jsou lámavé vlasy, ztenčení vlasů, a postupné vyrovnávání kudrnatých vlasů.

Graves-Basedowa nemoc

V případech, které byly dosud zmíněny, je za zvýšenou činnost odpovědná jen jedna část štítné žlázy. Může se však stát i to, že nesprávně funguje celý orgán, a tento stav se nazývá Grave-Basedowa nemoc, což je autoimunitní onemocnění a spojuje se s nadměrnou konzumací jódu. Typické pro toto onemocnění jsou vypouklé oči, zrychlený tlukot srdce a struma.

Přírodní léčba zvýšené činnosti štítné žlázy

Jednoduchým životním stylem a změnou stravovacích návyků se dá léčit mnoho nemocí. Takto je to i v případě zvýšené činnosti štítné žlázy, jejíž příznaky lze zmírnit konzumací jistých potravin, resp. jejich vynecháním. V podstatě za krátký čas je takto možné zmírnit příznaky, ba co víc, může nastat stav bez jakýchkoliv příznaků.

Pokud nás trápí zvýšená činnost štítné žlázy, strava je velmi důležitá. Výborným základem této stavy jsou řasy - např. chlorella, kokosový olej, luštěniny, kukuřice a pistácie. Vysoký obsah selenu v těchto potravinách přispívá k upravení správné činnosti štítné žlázy.

Nakolik zvýšenou činnost štítné žlázy často doprovází zánět, pijme co nejvíce čajů a odvarů s protizánětlivým účinkem. Výborně se může osvědčit, pokud si pravidelně dopřejeme několik doušků vývaru z rozmarýnu, bazalky, oregána, nebo směsi těchto koření.

Dobrým řešením může být citronový balzám a vývar ze zázvoru, které snižují aktivitu TSH, avšak zázvor je možné konzumovat i surový, podobně jako ostatní léčivé bylinky.

Pomoci nám může také meduňka lékařská, resp. esenciální olej z ní, který můžeme aplikovat při masáži nebo inhalaci. Výborně zklidňuje a přispívá i ke klidnému spánku.

Zvýšme příjem vitaminů A-, C-, D- a B, jakož i vápníku, zinku, a hořčíku. Ve velkém množství jejich obsahuje zelenolistá zelenina.

Co se týče změny životního stylu, vyplatí se vyhnout slunění, alkoholu, kouření, pravidelný pohyb však může značně zlepšit náš stav. Což je zvláště důležité, vyhýbejme se stresovým situacím. Pokud se podaří dodržet alespoň to poslední, už se podařilo udělat hodně v zájmu zmírnění příznaků zvýšené činnosti štítné žlázy. 

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9153.php?sr
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5014602

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.