head

Jedovaté látky v lacích na nehty- Vyhněme se jim!

Jedovaté látky v lacích na nehty- Vyhněme se jim!
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Pro každého znamenají krásné nehty něco jiného, jsou tací, kteří si dělají nejenom manikúru a pedikúru, ale používají i lak na nehty. Máme pro Vás zlou zprávu: neděláte dobře, laky totiž obsahují i nebezpečné jedovaté látky.

Na první poslech se to může zdát neuvěřitelné a přece je to pravda: jedovaté látky mohou být i v lacích na nehty. Nejvíce nebezpečné jsou dibutylftalát, formaldehyd a toluen-sloučeniny. Formaldehyd, který je často používaný v odlakovačích, může při vdechnutí způsobovat podráždění dýchacích cest, kašel, těžkosti s dýcháním, v případě pokusných zvířat diagnostikovali nádory dýchacích cest. Velmi nebezpečnými mohou být i toluen-sloučeniny, jejichž výpary mohou zapříčinit závratě, poruchy nervového systému, poruchy činnosti jater a ledvin a při styku s pokožkou mohou způsobovat podráždění. Dibutylftalát může poškodit ledviny a játra, narušit rovnováhu hormonů v těle, podráždit pokožku, mezi jeho škodlivé účinky třeba zmínit i kašel a závratě.

A to ještě není všechno

Kromě výše uvedených toxických látek obsahují laky na nehty a odlakovače i jiné jedovaté látky: jednou takovou je dobře známý aceton, butylacetát, isopropylalkohol nebo syntetické barvy.

Klíčem je etiketa

Pokud i navzdory tomu všemu se rozhodnete pro lakování nehtů, pokuste se omezit množství jedovatých látek. Prostudujte si složení produktu, vyhněte se alespoň nejdůležitějším jedům v lacích a nezapomeňte na pravidelnou detoxikaci

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.