head

Jizvy po akné se dají zmírnit! Co pomůže?

Annamária Tóthová je spokojena s arganovým olejem
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Puberta, vyrážky, akné - problémy, které trápí nejednoho člověka. Na jejich odstranění mnozí vyzkoušeli už všechno možné. I Annamária Tóthová byla jednou z těch, které tento problém postihl. Bohužel, nejčastějším způsobem je právě jejich vytlačování, po kterém však často zůstávají jizvy po akné.

Na Vašem obličeji nevidím hluboké jizvy

Nebylo to tak vždy. V pubertě jsem neměla vážnější formu akné, objevilo se sice několik malých vyrážek, ale celkově jsem měla pleť v pořádku. Problémy nastaly, když jsem dosáhla věku 25 let. Na obličeji se mi objevily větší bolestivé vyrážky. Můj obličej byl místy zarudlý, napjatý a pálil.

Jak jste se léčila?

Dermatoložka mi poradila kosmetiku z lékárny. Vyzkoušela jsem několik značek, ale žádná mi nepřinesla úlevu. Cítila jsem se bezradná. Na vyrážky jsem dostala antibiotika, ale pomohla pouze u těch, které se už objevily. Tvorbu vyrážek však neomezila. Pokožku jsem měla místy i suchou a napjatou. Proto jsem se rozhodla, že vyzkouším léčbu zevně i vnitřně. Vyzkoušela jsem přírodní kosmetiku a přestala jsem i kouřit.

Jaký jste měla pocit?

Najednou jsem měla více energie a vyrážek bylo méně. Celkový stav pleti však ještě stále nebyl dobrý. Na obličeji jsem cítila svědění, i když mám většinou mastnou pleť. Po vyrážkách, které jsem si vytlačovala, mi zůstaly jizvy a 15 let kouření mělo své následky: ještě jsem neměla ani 30 let a už jsem měla drobné vrásky kolem očí a úst. Některá mýdla mi vysoušela pokožku až tak, že se mi začala olupovat kůže. Dospěla jsem k názoru, že mám nejenom smíšenou, ale i citlivou pleť.

Co Vám přineslo řešení?

Někde jsem četla, že arganový olej vrací pleti pružnost. Obsahuje i velké množství vitaminu E, který jsem jako bývalá kuřačka mimořádně potřebovala. Dočetla jsem se i o tom, že je vhodný i pro citlivou pokožku, a že se používá i na ekzém. Tak jsem ho vyzkoušela a druhý den jsem zůstala šokovaná! Moje pleť byla hladká a jizvičky, které jsem měla po akné, byly světlejší, jakoby se vyplnily. Celkový stav mojí pokožky se zlepšil. Používám arganový olej už téměř týden a cítím výrazné změny. Moje pleť má jednotnější barvu a nemám na ní „suché ostrůvky“, jak jsem měla.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.