head

Pásový opar, jeho léčba a prevence - spolehněte se na sílu přírody

Pásový opar se nejčastěji objevuje na hrudi nebo na spodní části trupu.
Pásový opar se nejčastěji objevuje na hrudi nebo na spodní části trupu.
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Nejprve se ohlásí silná bolest, po několika dnech se začnou vytvářet drobné červené puchýře na oteklé pokožce, typické pro pásový opar. Pásový opar je víc, než jen běžné kožní onemocnění. Na jejím pozadí stojí oslabený imunitní systém, který je třeba stejně jako příznaky oparu, léčit. V tomto případě nám mohou pomoci přírodní řešení.

Pásový opar (Herpes zoster) je zánětlivé, infekční onemocnění pokožky, které vyvolává virus Varicella zoster. Tento virus je zodpovědný i za plané neštovice, proto není náhodou, že pásový opar u dětí je nepravděpodobný, ale s velkou pravděpodobností se vytvoří u těch, kteří již prodělali plané neštovice. Jedním z typických příznaků je silná bolest, kterou způsobuje virus. Virus totiž způsobuje zánět a podráždění nervových zakončení v pokožce. Zatímco plané neštovice obecně zařazují mezi dětské onemocnění, pásový opar je častý spíše u starších lidí. Stává se tak proto, že pokud ve starším věku zeslábne imunitní systém, pozostaky viru VZ po planých neštovicích se mohou aktivovat.

Příznaky, typické znaky

Tak, jako u každého onemocnění, i v případě pásového oparu platí, že včasné rozpoznání může výrazně zkrátit dobu léčby, urychlit zotavení. Není to však ani zdaleka jednoduché, protože silná bolest, která předchází vyrážkám - puchýřům, lze připisovat jiným onemocněním. (Tuto bolest ve více zemích nazývají i satanovým ohněm). Prvním příznakem je bolavá, napnutá, horká pokožka, přičemž vnější změny není vidět. Pokud se pásový opar objeví v oblasti hrudníku, snadno se mohou příznaky připisovat srdečnímu infarktu. Naopak, příznaky objevující se ve spodní části trupu se mohou připisovat zánětu slepého střeva. A to všechno proto, neboť ve většině případů se v prvních 1 - 3 dnech neobjeví na pokožce žádná rána, změna či puchýř. V tomto období je možné, že člověk pociťuje celkovou slabost, únavu a trápí ho horečky.

Několik dní po první bolesti na pokožce způsobuje pásový opar zarudnutí pokožky, následně se objeví drobné větší - menší puchýře, připomínající popálení kopřivou, které obsahují tekutinu.

Tento stav se dále stupňuje, dokud tekutinu v puchýřích nenahradí krev. Po prasknutí puchýřů se začínají vytvářet strupy, a pacient v této fázi - často trpící horečkami - začíná etapu zotavení tehdy, když se strupy už vysušují, olupují. Poškozená kožní tkáň se postupně regeneruje a všechny nepříjemné příznaky postupně ustupují.

Dohlédněte na to, že jakkoli je bolest silná, pokožka svědí, neškrábejte se v žádném případě, neodlupujte si strupy, protože to způsobuje jizvy na pokožce. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje na hrudní části nebo na spodní části trupu, avšak bohužel si nevybírá. Může se stát, že se objeví i na končetinách nebo na obličeji, pokaždé, ale na jedné straně. Pásový opar v okolí očí je výjimečně nebezpečný, protože může způsobit slepotu.

Proč se objevuje?

Jak jsme již zmínili, za výskyt pásového oparu je zodpovědný virus Varicella zoster. Pokud někdo - ve většině případů v dětském věku - překonal plané neštovice, po překonání onemocnění virus setrvává v organismu člověka, přežívá v nervovém shluku (ganglium) vedle míchy, nebo pod lebkou v nervovém shluku nazývaném Gasser.

Je důležité poznamenat, že pásovým oparem může trpět nejen ten, kdo už jednou překonal plané neštovice. Tento virus je velmi infekční. Pásový opar může propuknout u kohokoliv, nezávisle na věku, pohlaví, pokud se na těle nemocného již objevily mokvající puchýře. Nebezpečí infikace pomine až tehdy, pokud se na povrchu prasklých puchýřů vytvoří suchý strup.

Zdravý imunitní systém je schopný zahubit větší část virů a zbytek udržovat "na uzdě". Jakmile je imunitní systém oslabený, virus se může znovu aktivovat.

Jak předcházet výskytu pásového oparu?

V první řadě si musíme na sebe dávat pozor, pokud přicházíme do styku s infikovaným pacientem.

Vyhýbejte se kontaktu s puchýři a na druhé straně udržujte zdraví svého imunitního systému.

Jelikož účinnost imunitního systému zajišťuje střevní flóra, která obsahuje prospěšné bakterie, je třeba v první řadě udržovat rovnováhu střevní flóry. V zájmu toho konzumujte co nejvíce potravin s obsahem probiotik (fermentované mléčné výrobky, kysané zelí, kvašené okurky) a prebiotika, které slouží jako živina pro prebiotické bakterie (rostlinné vlákniny).

Nezapomínejte ani na antioxidanty (vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin E-, A, rostlinné flavonoidy a karoten, zinek, atd.). Tyto účinně podporují imunitní systém, mimo jiné zabraňují množení volných radikálů, které zvyšují riziko zánětů. Stravujte se zdravě, dohlížejte na to, aby se organismu dostalo přiměřené množství vitamínů, minerálních látek, stopových prvků. Zabezpečte si pravidelný pohyb, vyhýbejte se stresovým situacím, protože i tímto způsobem umíme udělat mnoho pro zdraví imunitního systému.

Pásový opar - léčba

Léčba pásového oparu trvá v průměru dva týdny. I přesto, že i bez léčby po čase pomine, nevyplatí se onemocnění nechat bez léčby. Velmi zřídka, ale mohou se objevit i druhotné infekce, resp. komplikace, kterým je možné vyhnout se správnou léčbou. V léčbě nám, kromě běžných klasických léků, mohou pomoci i následující přírodní metody:

Třezalkový olej. Jednou z nejdůležitějších vlastností této rostliny je, že pomáhá přirozenému vytváření jizev, přispívá k obnově pokožky. Jelikož má vynikající protizánětlivé účinky, může zabránit rozšíření pásového oparu, a superinfekci.

Meduňkový esenciální olej. Složky účinné proti virům obsahují hlavně listy této rostliny. Má mírně uklidňující účinky, proto zmírňuje pálivou, svědivou bolest.

Černý rybíz. Výtažek z černého rybízu, zrajících v glycerolu, můžeme natřít bezprostředně na postižené místo. Účinně zmírňuje nepříjemné příznaky pásového oparu. Zjemňuje pokožku, pomáhá rychlé a zdravé regeneraci kožních vrstev.

Může pomoci i med.

Účinky medu proti pásovému oparu zkoumali na univerzitě v Coloradu. Při pokusu in-vitro úspěšně aplikovali jetelový med a manuka med, které mají antivirové vlastnosti, proti viru Varicella zoster, odpovědného za pásový opar.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401066/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022741

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.