head

Škodlivé É-čka v kosmetice

Škodlivé É-čka v kosmetice
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Pokud se budete vyhýbat různým přídavným látkám v kosmetice, budete spojeni s tím, co uvidíte v zrcadle. V jedné průměrné koupelně se nachází velké množství kosmetických přípravků. Jste si však jisti, že víte, co každý z nich obsahuje? Na to, abyste věděli vše o toxinech nacházejících se v kosmetice, je třeba blíže poznat škodlivé É-čka.

Jak poznám, že používám nebezpečnou kosmetiku?

Nejdříve se zhluboka nadýchněte a uklidněte se: ne všechny přídavné látky označené písmenem E jsou nebezpečné. Nebezpečí představují ty, kterým dáme jméno škodlivé É-čka.

Pečuji o svoji pleť, používám pouze značkové a nejdražší krémy. Mám mít také obavy?

Bohužel, i když je něco drahé a značkové, neznamená to, že nemůže obsahovat škodlivé látky. V hydratačních přípravcích, v dětských krémech, ale i v anti-agingových krémech se s velkou oblibou používají petrochemikálie, které vznikají při výrobě benzínu. Ty potom vytvoří na pokožce souvislou vrstvu filmu a podporují tak tvorbu vyrážek. Na etiketě výrobku mohou vypadat i takto: Mineral oil, Paraffinum liquidum, Paraffin, Petrolatum, Petroleum.

Škodlivé É-čka mezi barvivy

Někteří lidé dávají přednost barevným krémům, ovšem i syntetická barviva mohou být nebezpečná: mohou způsobit např. alergii, astma, kopřivku, dokonce mohou být původcem vzniku rakovinového onemocnění. Proto byste se měli obloukem vyhnout těmto škodlivým É -čkům:

  • E102, E123, E124, E127, E128, E129, E131, E132, E142

Dioxan (Diethylene Oxide, Polyethylene, Polyethylene glycol, Polyoxyethylene, Diethylene Dioxid, Dioxacyclohexane) slouží ke zmírnění podráždění pokožky způsobených petrochemikáliemi. Tyto látky mohou vyvolat nádorové onemocnění jater, žlučníku a plic, navíc oslabují přirozenou obrannou funkci pokožky a přispívají k jejímu vysušování.

Nebezpečné konzervanty

Buďte opatrní i při konzervačních látkách, největší nebezpečí představují močovina (Benzylhemiformal, Carbamide, Diazolidinyl, Glycinate, Parafolmaldehyde) a parabeny. Jsou spouštěči podráždění, kašle, migrény, kožních onemocnění:  jako např. extrémně vysušená pokožka-, nebo i hormonálních těžkostí.

Aromatické toxiny

Určitě jste už na vlastní kůži zažili, že Vás od příjemně vonících krémů začala svědět pokožka a objevily se na ní i vyrážky. Příčinou může být např. některá z aromatických složek kosmetického přípravku. Škodlivé É-čka však nechybí ani v jednom kosmetickém přípravku určeném na péči o obličej. Stojí tedy za to, prostudovat si složení daného výrobku a vyloučit tak nebezpečnou kosmetiku. Abychom se mohli klidně a ve zdraví podívat do zrcadla!

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.