head

Vyrážky v oblasti úst|Co proti nim můžeme udělat?

Vyrážky v oblasti úst jsou obvykle příznaky periorální dermatitidy.
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zmírnění akné, zlepšení kvality pleťi a vlasů

Vyrážky v oblasti úst se objevují zejména u mladých žen a žen ve středním věku a je velmi obtížné se jich zbavit. Ve většině případů se jedná o periorální dermatitidu a úspěch léčby je závislý od zjištění příčiny vzniku.

V případě, že se vyrážky v oblasti úst  hojí obtížně nebo vůbec, případně se často opakují, pravděpodobně se jedná o periorální dermatitidu. Je velmi důležité, abychom si toto onemocnění nespletli s vyrážkami, které jsou způsobeny zánětem tukových žláz, protože jejich léčba si vyžaduje zcela rozdílné postupy. Onemocnění se nejčastěji objevuje u žen ve věku 15 - 50 let, ale může se vyskytnout i u mužů a dětí.
 

 Doprovodné příznaky vyrážek v oblasti úst v případě periorální dermatitidy:

 • Pálivý pocit v oblasti kolem úst
 • Hnisání
 • Zarudlá pokožka
 • Loupající se pokožka
 • Příznaky mohou v době menstruace zesílit
   

 Vyrážky se obvykle objevují na krajích rtů, mezi horním rtem a nosem nebo mezi dolním rtem a bradou, v některých případech se mohou objevit i kolem očí, na nose nebo na čele.

Jaká je příčina?

V současné době lékařská věda nemá jasno v tom, co způsobuje vznik vyrážek v oblasti úst. Zkušenosti potvrzují, že riziko jejich vzniku může podporovat používání zubních past, které obsahují fluorid, krémů s obsahem kortikoidů (např. kortizon), krémů na obličej, mejkapu a jiných kosmetických přípravků, ale i užívání antikoncepce, proto se snažme zjistit, které přípravky náš stav zhoršují. Příznaky se mohou zhoršit i vlivem slunečních paprsků a tepla. V některých případech se počet vyrážek v oblasti úst může zvýšit i vlivem užívání antibiotik, ale na vině může být i intolerance na některé potraviny - nejčastěji rajčata a mléčné výrobky nebo i trávicí těžkosti. Zjistilo se, že i nesprávné množství žaludeční kyseliny může mít souvislost s výskytem vyrážek v oblasti úst. Je vhodné vyhledat skrytá zánětlivá ložiska v těle.

Jak je ošetřovat?

Dříve, než se začneme věnovat léčbě vyrážek v oblasti úst, měli bychom vyhledat dermatologa, který může po určení přesné diagnózy nasadit nejvhodnější léčbu.

 • Na postižených místech přestaňme používat kosmetické přípravky s obsahem chemikálií a krémy na bázi kortizonu. Místo nich používejme přírodní přípravky bez vůně.
 • Nepoužívejme zubní pasty a ústní vody, které obsahují fluorid.
 • Přípravky s obsahem steroidů používejme k léčbě vyrážek v oblasti úst pouze ojediněle a pouze na krátkou dobu. Pokožka si snadno zvykne na účinnou látku těchto přípravků a krémy s obsahem steroidů mohou za nějakou dobu stav pleti ještě zhoršit.
 • Ve vážných případech může být potřebná i perorální léčba antibiotiky.
 • Vyhýbejme se konzumaci alkoholu, kofeinu a silného koření.
 • Je vhodné, abychom si nechali vyšetřit i intoleranci na potraviny.
 • Udělejme si důkladnou očistu střev  a detoxikační kúru. Díky nim si můžeme ve velké míře obnovit trávení, zbavit se toxických látek, které způsobují vznik kožních problémů, ale můžeme si obnovit i rovnováhu střevní flóry, která posiluje náš imunitní systém.
 • Užívejme probiotika, která přispívají k správnému trávení a obnovení zdraví střevní flóry a také potraviny, které obsahují antioxidanty.
 • Vyrážky pravidelně  natírejme odvarem s protizánětlivými  účinky. Vhodné jsou odvary z heřmánku a měsíčku.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv metodu léčby, připravme se na to, že léčba vyrážek v oblasti úst není okamžitá, proto buďme trpěliví a vytrvalí.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.